Olkena

Specjalizujemy się w produkcji wyrobów z materiałów jak:

  • pianka poliuretanowa,
  • wełna mineralna,
  • ABS,
  • styropian, styrodur,
  • blacha aluminiowa.

Elewacja – najnowsze trendy zdobień

Elewacja i jej znaczenie dla wyglądu budynku

Elewacja to zewnętrzna ściana budynku, która znacząco wpływa na aspekt wizualny. Nic zatem dziwnego, że wiele osób tak duże znaczenie przykłada do jej zdobień. Sztukateria elewacyjna ma do zaoferowania wiele nowoczesnych rozwiązań, zgodnych z obowiązującymi trendami architektonicznymi.

Ważną funkcją elewacji jest zapewnienie obiektowi odpowiedniego zabezpieczenia. Stanowi ona swego rodzaju warstwę ochronną budynku, ale także jego wizytówkę. Różnego typu elementy zdobień zewnętrznych sprawiają, że dom nabiera stylu, zgodnego z preferencjami właściciela. Usługi z kategorii sztukateria elewacyjna, cieszą się obecnie dużą popularnością.

Jedną z ponadczasowych metod zdobienia zewnętrznych części budynku są bonie elewacyjne. Gdańsk należy do grupy miast, na którego terenie można zlecić taką usługę. Bonie to specjalne pasy i żłobienia na budynku, które wpływają na jego wygląd. Takie rozwiązanie stosuje się od stuleci i do dziś cieszy się ono dużą popularnością.

Kolorystyka

Niemałe znaczenie dla wyglądu elewacji ma jej kolorystyka. Osoby zainteresowane usługą z kategorii sztukateria Gdynia powinny rozeznać się, jakie kolory są obecnie modne. Oczywiście zawsze można postawić na ponadczasową biel, ale warto też rozważyć inną kolorystykę. Mając przy tym na względzie styl budynku oraz jego otoczenie.

Zgodnie z aktualnymi trendami, za modne uznaje się w 2023 roku ściany w kolorach: beżu, szarym i różnych odcieniach bieli. Od jakiegoś czasu coraz częściej ujmowane są w projektach również odcienie pistacjowe, pudrowego różu oraz błękit. Dobrze prezentuje się też brąz.

large

Jakie tworzywa są na topie?

Aranżacja elewacji to trudne zadanie z racji tego, iż uwzględnić należy w niej wiele elementów, m.in. listwy okienne. Wszystkie one muszą ze sobą idealnie współgrać. Ogromne znaczenie dla wyglądu elewacji mają też wykorzystane do jej wykonania tworzywa. W przypadku klasycznie prezentujących się budynków często celuje się w styropian. Można go bowiem z powodzeniem wykorzystać przy zdobieniach, takich jak listwy, bonie czy filary.

We współczesnych projektach uwzględnia się też beton architektoniczny, który świetnie sprawdza się w budynkach zaaranżowanych w nowoczesnym stylu. Ciekawie będzie się prezentował na przykład połączeniu z elementami z metalu.

Miłośnikom ponadczasowych rozwiązań sztukateria elewacyjna ma zaś do zaoferowania zdobienia drewniane. Doskonale sprawdzają się zarówno przy tradycyjnych, jak i nowoczesnych projektach. Ostateczny wybór tworzyw i kolorystyki zawsze powinien jednak zależeć od stylu budynku oraz materiałów, z jakich powstał. Spore znaczenie ma również otoczenie budynku.

Chcesz uzyskać więcej informacji?

Staramy się odpowiadać na wszelkie zapytania na bieżąco. Jesteśmy do Państwa dyspozycji 24 h na dobę.

Skontaktuj się