Olkena

Specjalizujemy się w produkcji wyrobów z materiałów jak:

  • pianka poliuretanowa,
  • wełna mineralna,
  • ABS,
  • styropian, styrodur,
  • blacha aluminiowa.

Listwy okienne ciekawym elementem elewacji

Niepozorne, a istotne listwy okienne

Listwy okienne stanowią ciekawy element architektoniczny, który nadaje budynkom unikalny charakter. Choć ich podstawowa funkcja to ochrona okien, to w praktyce pełnią one istotną rolę estetyczną. Podkreślają styl i elegancję elewacji. Sztukateria elewacyjna daje duże możliwości dla właścicieli budynków, by urozmaicić ich wygląd lub dopasować do stylu otoczenia.

Różne style architektoniczne wymagają różnych listew okiennych. W budynkach utrzymanych w stylu klasycznym, listwy okienne często posiadają bogate zdobienia. Pełnią rolę wyraźnego akcentu na tle elewacji. Natomiast w budynkach modernistycznych listwy okienne są zwykle proste, bowiem mają za zadanie podkreślanie minimalistycznego charakteru budynku. Dobór odpowiednich listew okiennych, a także elementów takich jak bonie elewacyjne czy łuki, pozwala na budowanie stylu budynku i nadanie mu spójnego wyglądu.

Elementy wpływające na stylistykę nieruchomości

Listwy montowane wokół okien mogą być wykonane z różnych materiałów. Zdarzają się elementy drewniane, metalowe, gipsowe oraz w tworzyw sztucznych. Taka sztukateria Gdańsk daje szerokie możliwości estetyczne. Kolorystyka również może być bardzo różna. Listwy można malować w kolorze całej elewacji lub postawić na kontrastowe kolory. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chce się uzyskać.

Dobrze wkomponowana sztukateria, to inwestycja poprawiająca wartość nieruchomości. Zadbana i atrakcyjna wizualnie elewacja budynku jest często pierwszą rzeczą, na którą zwracają uwagę potencjalni kupcy czy najemcy. Eleganckie listwy okienne bezpośrednio przyczyniają się do lepszego odbioru estetycznego całej nieruchomości.

Profesjonalnie zainstalowane listwy okienne

Poza samym wyglądem, bardzo ważne jest profesjonalne zamontowanie listew i innych elementów, które można określić mianem sztukateria pomorskie. Listwy okienne należy starannie spasować ze sobą, a także odpowiednio zamocować. Niechlujna instalacja lub zastosowanie niewłaściwych materiałów nie tylko nie będzie wyglądać dobrze, ale może w krótkim czasie powodować zacieki na ścianach.

Należy pamiętać, że każdy budynek jest inny, a tym samym wymaga indywidualnego podejścia do doboru odpowiednich elementów. Należy uwzględnić przede wszystkim styl architektoniczny budynku, ale także lokalne warunki pogodowe. Ten drugi aspekt może istotnie wpływać na trwałość listew, bowiem wilgotny klimat wymusza zupełnie inne podejście do tematu niż klimat suchy. W związku z tym takie prace lepiej powierzyć specjalistom, którzy od lat działają w branży i doskonale odnajdują się w temacie.

Dekoracja każdej elewacji

Wiele osób sądzi, że elementy takie jak podparapetniki lub wspomniane wcześniej listwy okienne, to elementy dedykowane dla budynków stylowych, zabytkowych. Nic bardziej mylnego, bowiem obecnie sztukateria elewacyjna znajduje zastosowanie także w domach prywatnych. Bonie elewacyjne Gdańsk czy gzymsy nie są zarezerwowane jedynie do reprezentacyjnych budowli. Są dostępne i chętnie wybierane przez odbiorców prywatnych.

Chcesz uzyskać więcej informacji?

Staramy się odpowiadać na wszelkie zapytania na bieżąco. Jesteśmy do Państwa dyspozycji 24 h na dobę.

Skontaktuj się