Olkena

Specjalizujemy się w produkcji wyrobów z materiałów jak:

  • pianka poliuretanowa,
  • wełna mineralna,
  • ABS,
  • styropian, styrodur,
  • blacha aluminiowa.

Sztukateria Gdańsk i jej trendy

Zmieniająca się sztukateria Gdańsk

Sztukateria elewacyjna od wieków była symbolem luksusu i prestiżu. Świadczyła także o zamożności właścicieli budynku. Na przestrzeni lat zmieniały się kształty ornamentów i ich ilość. Do dziś z łatwością można rozpoznać bogate ornamenty barokowe, klasyczne gzymsy czy stylizowane detale w stylu secesji. Tak bogate zdobienia na domach prywatnych odeszły w niepamięć, a dekoracje na elewacji nie są już miarą statusu majątkowego właścicieli nieruchomości. Niemniej jednak sztukateria Gdańsk jest nadal modna i pożądana. Zmienił się jedynie jej charakter, dopasowany do obecnych trendów i budownictwa.

Trendy ostatnich lat

Współczesne trendy w budownictwie odchodzą od bogatych zdobień na rzecz minimalizmu. Wydawać by się mogło, że w takim razie sztukateria elewacyjna nie jest wcale potrzebna. To jednak nieprawda, bowiem minimalistyczne listwy okienne pozwalają wyprowadzać proste, geometryczne formy. Współgrają one świetnie z nowoczesnym wyglądem, który jest tak modny.
Przygotowując projekt budynku i elewacji, inwestor chce, aby nieruchomość odróżniała się od innych, stanowiła niejako jego wizytówkę. Istotna w tym procesie jest możliwość personalizacji. Druk 3D czy wycinanie laserowe, to nowoczesne technologie, które pozwalają na wykonanie elementów na indywidualne zamówienie.
Światło, mimo że nie jest bezpośrednim elementem ścian budynku, często podkreśla podparapetniki czy gzymsy. Umiejętnie rozplanowane reflektory i naświetlacze tworzą niesamowite efekty. Wystarczy kilka lamp, by przygotowane starannie dekoracje na ścianach robiły jeszcze większe wrażenie.
Sztukateria Gdynia, to niewątpliwa ozdoba. Jednak nowoczesne budynki korzystają z wielu elementów, które same w sobie nie zawsze wyglądają atrakcyjnie. Dlatego sztukateria pomaga także maskować wybrane fragmenty. Kasety rolet zewnętrznych czy kratki wentylacyjne można ukryć pośród dekoracyjnych listew, rozet czy bonie.

Łączenie nowoczesności z tradycją

Możliwości, które daje sztukateria elewacyjna nie są zarezerwowane tylko dla nowoczesnych projektów. Wiele osób chce, by ich domy zostały wystylizowane na dawne dworki lub pałace. Wykonanie sztukaterii ręcznie od podstaw z kamienia lub gipsu wygeneruje duże koszty. Na szczęście można do tego celu wykorzystać nowoczesne technologie i materiały. Laserowe wycinanie ornamentów z tworzyw sztucznych daje ogromne możliwości, przy zachowaniu umiarkowanych kosztów oraz czasu realizacji.

Chcesz uzyskać więcej informacji?

Staramy się odpowiadać na wszelkie zapytania na bieżąco. Jesteśmy do Państwa dyspozycji 24 h na dobę.

Skontaktuj się